Nu startar veckan då agendan för kvinnor, fred och säkerhet uppmärksammas i FN:s säkerhetsråd och den årliga debatten om kvinnor, fred och säkerhet äger rum.
Detta sker i en omvärld då vi ser växande utmaningar för kvinnors rättigheter och deltagande i fredsarbete, vilket bekräftas i nya rapporter.
År 2000 antog FN:s säkerhetsråd resolution 1325 om agendan för kvinnor, fred och säkerhet, även kallad WPS (Women, Peace and Security). Resolutionen uppmärksammar hur kvinnor och flickor påverkas av väpnade konflikter och betydelsen av kvinnors deltagande för att förebygga konflikter och bygga hållbar fred. Sen dess har ytterligare nio resolutioner antagits. WPS-agendan omfattar fyra huvudsakliga områden: förebyggande, skydd, deltagande samt nödhjälp och återuppbyggnad.
Trots dessa internationella åtaganden är kvinnor fortfarande underrepresenterade i fredsförhandlingar och beslutsfattande. Kvinnors representation i fredsförhandlingar har fortsatt minska från 7% 2024 till 5% 2025. Samtidigt beräknas över 700 miljoner kvinnor och flickor leva inom 50 kilometer från en väpnad konflikt.
UN Womens rapport Gender Snapshot 2026 visar att nationella jämställdhetsinstitutioner upplever ett minskat inflytande och att deras verksamhetsbudget har minskat. Utvecklingen visar på de politiska och ekonomiska utmaningar som jämställdhetsarbetet står inför.
WPS-agendan har bidragit till att etablera kvinnors deltagande som en central internationell freds- och säkerhetsfråga. Två exempel är i fredsförhandlingar i Colombia och i Libyen. I Colombia spelade kvinnoorganisationer en viktig roll i fredsprocessen som ledde fram till fredsavtalet 2016, där jämställdhet och kvinnors rättigheter fick en tydlig plats. Även i Liberia bidrog kvinnors organisering och fredliga protester till att sätta press på de stridande parterna under inbördeskriget.

Men idag visar situationen i Sudan och Afghanistan på svårigheterna med att omsätta WPS-åtaganden i praktiken. I Sudan har kvinnors deltagande i formella fredsförhandlingar varit begränsat trots deras betydelse för lokalt fredsarbete. I Afghanistan har talibanernas omfattande restriktioner kraftigt begränsat kvinnors och flickors rättigheter och möjligheter att utbilda sig, arbeta och röra sig fritt.
Efter 26 år har WPS-agendan förändrat synen på kvinnors roll i freds- och säkerhetsarbetet. Samtidigt visar utvecklingen att internationella åtaganden måste följas av politiskt engagemang, resurser och verkliga möjligheter för kvinnor att påverka beslut om fred och säkerhet.
Stöd UN Womens arbete varje månad: