Styrelse

Den nationella kommitténs styrelse utses vid det årliga årsmötet. UN Women Sveriges styrelse anställer verksamhetschefen och beslutar om lönen. Varken ordföranden eller övriga ledamöter i styrelsen uppbär lön. Däremot får styrelseledamöterna ersättning för resor till styrelsemöten.

Ulrica Franzén
Ordförande

Mail: ulrica.franzen@unwomen.se

Christina Noble Knight
Ledamot

Mali: christina@uknight.se

Mina Billing
Ledamot

Mail: mina.billing@gmail.com

Regina Mattsson
Ledamot

Mail: regina.mattsson@unwomen.se

Eva Andersson
Ledamot

Mail: eva.andersson@businesshr.se

Sanna Tursunow
Ledamot

Mail: sanna.tursunow@gmail.com

Josefine Olsson
Ledamot

Mail: josefine@form-nomad.com

Stephan Bruns
Ledamot

Mail: stephan.bruns@affarskonsulterna.se

Pia Carlberg
Ledamot

Mail: pia@karlberg.consulting

Maja Khailat
Ersättare

Mail: majakhailat@gmail.com

Caroline Roumi
Ersättare

Mail: carolineroumi@hotmail.com

Valberedning

Elisabet Abrahamsson

Mail: elisabet.abrahamsson55@gmail.com

Elisabeth Löfgren

Mail: lofgrenelisabeth@gmail.com

Viveca Fallenius

Mail: viveca@alumni.stanford.edu